Teatr Miejski
Leszno
Teatr Miejski w Lesznie jest jednym z najmłodszych publicznych teatrów w Polsce. Powstał 1 kwietnia 2016 r., na bazie Centrum Kultury i Sztuki. Organami założycielskimi leszczyńskiego Teatru są Miasto Leszno i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
W ciągu zaledwie kilku lat działalności Teatr Miejski przygotował ponad 30 premier, w tym aż 13 prapremier, rocznie gra ponad 150 spektakli dla ok. 20 tys. widzów, nawiązał kooperację z innymi scenami, współpracuje ze znakomitymi twórcami, jest pomysłodawcą i organizatorem licznych projektów kulturalnych, aktywnie współpracuje z lokalnym środowiskiem, zdobywa zaufanie widzów.
Teatr nie posiada stałego zespołu aktorskiego. Na scenie występują różni, bardziej i mniej znani aktorzy. Ze sceną współpracują także młodzi absolwenci m.in. Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu czy Filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.
Siedziba Teatru Miejskiego mieści się w zabytkowym budynku, powstałym w II poł. XIX w. (prawdopodobnie pomiędzy 1850 a 1875) na działce, która zgodnie z wolą dziedzica Leszna, Rafała Leszczyńskiego, od II poł. XVII w. była użytkowana przez działające w mieście od 1627 roku Bractwo Kurkowe. Bractwo formalnie weszło w posiadanie tego efektownego, stylizowanego na pałac ziemiański gmachu dopiero w 1902 r.
Na początku XX w. zabytek pełnił funkcję strzelnicy, kręgielni, restauracji, sali balowej i ulubionego miejsca spotkań leszczynian. Dawna strzelnica leszczyńskiego Bractwa była przez dekady ważnym centrum kulturotwórczym, gdzie tętniło życie artystyczne, towarzyskie i patriotyczne Leszna.
Budynek został w 1909 r. rozbudowany o zadaszony taras połączony z salą balową, a starsze jego części poddano restauracji. Kolejną przebudowę przeprowadzono w latach 1927-1935. W okresie tym na sali balowej pojawiła się scena, modernizacji poddano również kręgielnię.
Po wojnie w związku z rozwiązaniem Bractwa, gmach niszczał, aż w 1947 roku został przekazany pod zarząd Miasta. W 1954 roku "Strzelnicę" zamieniono na dom kultury z widownią na 420 miejsc. Obiekt raz jeszcze przebudowano w latach 1979-84, likwidując salę widowiskową i dodając piętro. W 1993 został wpisany do rejestru zabytków.
Od 2016 r. w gmachu tym mieści się Teatr Miejski.
Na tyłach teatru mieści się Park im. Leszczyńskich Satyryków.