Zbiornik retencyjny

Rydzyna

Popularnie zwany Zalew w Rydzynie jest to zbiornik wodny, który mieści się na terenie miejscowości Dąbcze. Zajmuje obszar 40 hektarów i może pomieścić nawet milion metrów sześciennych wody. Jego głębokość to 1,86 metra, a długość 1650 metrów.

Zalew Rydzyna jest doskonałym miejscem rekreacji i wypoczynku. Otoczony jest ścieżką, z której korzystają piesi, rowerzyści oraz amatorzy rolek z całej gminy. Ze względu na swoje położenie jest to miejsce gdzie najczęściej wybierają się mieszkańcy Leszna i najbliższych okolic. Zalew Rydzyna to również przyjazne miejsce dla wędkarzy oraz miłośników przyrody.

Jednym z celów zbiornika retencyjnego jest zabezpieczenie miasta przed zalaniem. Rydzyna przez wiele lat była zalewana przez wody z wiosennych roztopów oraz letnich opadów. Prace nad jego budową rozpoczęto w grudniu 2011 roku, a zakończono w maju 2013 roku. Koszt wyniósł 30,2 miliona złotych, z czego 20 milionów złotych to dotacja z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a pozostała kwota pochodzi z budżetu państwa. 

Lokalizacja

Wróć do indeksu